Düğüne gelenlere virüslü pilav yedirmişti! ‘Tatlı su şefi’ne ceza yağdı

Dünyaca ünlü, Michelin yıldızlı şefin elinden çıkan ‘virüslü pilav’ hem düğün sahipleri hem de davetliler için korku dolu anlar yaşattı. 50’den fazla kişinin hastanelik olduğu olayda mahkeme sorumlulara ceza yağdırırken, bu olayın ardındaki ihmal önemli bir riski de gündeme taşıdı.

Duyanları şaşkına çeviren olay, koronavirüs salgınının etkisini yavaş yavaş yitirmeye başladığı 2021 yılında İtalya’nın kuzeyinde bulunan Maggiore Gölü’nün kıyısındaki Verbania’da gerçekleşti. ‘Tatlı su şefi’ olarak tanınan dünyaca ünlü İtalyan şef Marco Sacco için işini yaptığı normal bir gün olsa da yemek hazırladığı ve evlenme hazırlığında olan çift için oldukça heyecanlı başladı. 53 konuk ve diğer katılımcılar için daha önce de servis ettiği deniz tarağı risotto pişirecek olan Sacco, hünerlerine güveniyor ve konukları memnun edeceğini düşünüyordu. Ancak günün ilerleyen saatlerinde durum tahmin ettiğinin tam tersi şekilde gerçekleşti.

Evlenme hazırlığındaki çift, küçük ama güzel bir düğün hayali kuruyordu ve bu hayal en azından düğün bitine kadar devam etti. Düğün sona erdikten kısa süre sonra katılımcıların başına gelenlerse, gelinle damadın mutluluğunun önüne geçti ve iki yıla yayılan bir dava sürecine konu oldu. Sacco’nun mutfağından çıkan ve konukların önüne gelen yemekler, düğün katılımcılarını zehirledi ve günün ilerleye saatlerini onlar için bir kabusa çevirdi.

DAVETLİLER HASTANELİK OLDU

Konuklar yemeğin ardından mide bulantısı, kusma ve karın ağrısı yaşamaya başladı, hatta bazıları hastaneye kaldırıldı. Yaşanan olayların ardından düğünleri mahvolan çift, Sacco ve restorandan şikayetçi oldu. Sacco, daha önce defalarca servis ettiği yiyeceklerin bu kez bir zehirlenmeye neden olmasını anlamakta güçlük çekiyordu. Bu durum, mahkeme sürecinde yapılan araştırmalarla aydınlığa ulaştı. 2 Michelin yıldızı olan Marco Sacco ve düğünün yapıldığı restoran müdürü Raffaella Marchetti’nin taksirle yaralama ve zararlı gıda maddeleri ticareti yapmak suçlamasıyla yargılandığı dava geçtiğimiz günlerde sonuçlandı.

Savcı Fabrizio Argentieri ikili için sekizer ay hapis cezası talep ettiği davada Verbania mahkemesi hakimi Beatrice Alesci, Sacco ve Marchetti’nin 2 ay 20 gün hapis cezasına çarptırılmasına karar verdi. Bu ceza ile birlikte sanıkların toplamda 20 bin eurodan (yaklaşık 700 bin lira) fazla para cezasına çarptırılmasına karar verdi. Bu ceza tutarının 53 konuğa 230 euro (yaklaşık 8 bin lira), düğün sahibi çifte ise 8 bin euro şeklinde (yaklaşık 280 bin lira) ödenmesine karar verildi. 10 bin euro (yaklaşık 350 bin lira) tutarındaki kamu masraflarının da sanıklar tarafından ödenmesine karar verilen cezanın gerekçelerinin 90 gün içinde kamuoyu ile paylaşılacağı açıklandı.

NOROVİRÜS’E YAKALANDILAR

Soruşturma sürecinde Fransa’dan ithal edilerek konuklara servis edilen istirdiyelere servis edilmeden önce norovirüs bulaştığı tespit edildi. Bu durumdan haberdar olmadığını ve tüm süreci usulüne uygun şekilde gerçekleştirdiğini ifade eden Socco, yaşananlar hakkında, “Menüde hodan ve çiğ istiridye içeren bir risotto vardı. Üreticinin etiketinde ve ürünün teknik veri sayfasında gösterildiği gibi çiğ olarak yenebilen istiridyeler satın aldık. Bunlar 2015’ten beri kullandığım istiridyeler. Bu tedarikçiyi kullanmaya başladığımdan beri bunun gibi üç binden fazla yemek sunmuştum ve hiçbirinde böyle bir durumla karşı karşıya kalmamıştım” dedi. Sacco, istiridyelerin mutfağına girmeden önce kirlendiğini ve bu nedenle tedarikçinin sorumlu tutulması gerektiğini savundu.

Virüsün bulaştığı yemeğin İtalya’da manşetlere taşınmasının ardından, birçok İtalyan’ın çiğ istiridye ve midye gibi taze deniz ürünlerini sipariş etmekten vazgeçebileceği iddia ediliyor. The Times gazetesine konuşan Gambero Rosso Aşçılık Akademisi’nin koordinatör şefi Igles Corelli, “Bu yiyecekler her zaman sorunludur. Müşteriler artık riske girmek konusunda dikkatli olacaklar. Sacco’nun bunu daha iyi bilmesi gerekirdi. Asla çiğ deniz tarağı servis etmem. Bunları sağlıklı ve güzel olarak pişirmenin tek yolu 64 veya 65 derecede pişirmektir. Böylece güzel pişerler ama deniz tadını da korurlar” şeklinde konuştu.

İshal, kusma ve karın ağrısıyla kendini gösteren Norovirüs’ün bulaşıcılığı yüksektir. Norovirüs bir akut gastroenterit yani bir ishal etkeni ve salgınların en yaygın nedenlerinden birisidir. Belirtileri arasında özellikle ishal, kusma, ateş, kramp tarzında karın ağrısı bulunur. Hastalar ishal ve kusmada çok sıvı kaybı yaşadığı için baş ağrıları görülebilir, halsizlik, yorgunluk da hastalığa eşlik edebilir. Ancak en çok kusma, karın ağrısı ve sulu ishale neden olur. Norovirüs teşhisi yapılırken dışkı numunesi, hızlı antijen testleri ve PCR yöntemi önemli rol oynar. Genellikle kişiden kişiye temas, kontamine su ve gıdalarla bulaş olur. Kirlenmiş içme suları, havuz-göl suları, midye gibi kabuklu deniz canlıları, salatalar, iyi yıkanmamış sebze, meyve ve yeşillikler, sandviç gibi soğuk yiyeceklerin toplu tüketimiyle salgınlar oluşabilir.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x